Get the latest: COVID-19 Updates | 2020 Primary Election

Posted Tuesday, June 9th, 2020

Leadership and Performing Arts Awards Bestowed

Despite the current health crisis, more than 30 students at County College of Morris recently were recognized for their contributions to enhancing the life of the college and improving the Morris County community at large.

COVID-19: CCM Students Honored Virtually for AccomplishmentsThe students were presented with awards at the 51st Annual Campus Life Appreciation Ceremony. Typically, the Office of Campus Life holds a  ceremony for award recipients but that was impossible this year with the COVID-19 pandemic.

Instead, an online Zoom celebration was held on May 27 to recognize the recipients. Participating in the event were CCM President Anthony Iacono, Vice President Bette Simmons, Campus Life Director Don Phelps, and Music, Performing Arts and Music Technologies Chair Marielaine Mammon.

“These students have worked hard and contributed significantly to the life of the college,” said Phelps. “This year was especially challenging as we had to move online in March due to the pandemic, but this group rose to the occasion as they developed a number of creative ways to keep students connected to one another and the college, while also enriching our larger community.”

“On behalf of all Morris County residents, the Board of Freeholders congratulate these very deserving students for their hard work and great results, which reflect so well on the college and our county,” said Morris County Freeholder Director Deborah Smith. “Congratulations to all of you.”

Since 1969, CCM’s Office of Campus Life has recognized outstanding students who have been involved in clubs, organizations and performing arts productions.

CCM logoAwards presented:

  • Board of Trustees Service Award: Emma Mendoza, of Boonton
  • Dean Douglas A. Patton Student Life Award: Corey Anding, of Newark
  • Outstanding First-Year Student Leader Award: Boby Yazdi, of Budd Lake

Dr. Sherman H. Masten Scholar/Leader Awards:

  • Emma Mendoza, of Boonton;
  • Walmer Granda-Acaro, of Morristown
  • Boby Yazdi, of Budd Lake
  • Sybil Gonzalez-Sanchez, of Oak Ridge
  • Catrina Bennett, of Columbia
  • Maxwell Samuels, of Rockaway
  • Alexa Wyszkowski, of Rockaway
  • George Dragonetti Distinguished Leader Awards:
  • Emma Mendoza, of Boonton
  • Walmer Granda-Acaro, of Morristown
  • Corey Anding, of Newark
  • Boby Yazdi, of Budd Lake
  • Jena Jan, of Morris Plains
  • Sybil Gonzalez-Sanchez, of Oak Ridge
  • Melissa Lapinski, of Long Valley
  • Alexa Wyszkowski, of Rockaway
  • Catrina Bennett, of Columbia
  • Maxwell Samuels, of Rockaway
  • Casey Piccitto, of Landing

Performing Arts Awards:

Performance Arts Musical Theatre:

  • Grace Logue, of Vernon, Outstanding Performance in Big Fish
  • John DeLuca, of Netcong, Outstanding Performance in Big Fish
  • Matthew Delavan, of Madison, Outstanding Performance in Big Fish
  • Margaret Schaffer, of Hackettstown, Outstanding Performance in Bright Star
  • Marc Chisholm, of Mine Hill, Outstanding Performance in Bright Star
  • Nicole Rodgers, of Pompton Plains, Outstanding Performance in Bright Star
  • Guest Artist Madisyn Mugavero, of Mt. Olive, Outstanding Performance in Bright Star

Performing Arts Technical:

  • Daniel Picciochi, of Morristown
  • Elizabeth Knudson, of Mine Hill

Performing Arts Alumni:

  • Mark Carovale, of Wharton, Miracle on 34th Street
  • Viviana Wadleigh, of Rockaway, Miracle on 34th Street
  • Joshua Laudor, of Flanders, Bright Star

Dance:

  • Outstanding Technical and Academic Achievement in Dance: Alyson Monaco, of South Bound Brook
  • Outstanding Performance in Dance: Skylar De Kler, of Succasunna
  • Dance Outstanding Citizenship Award: Christina Crowder, of Ledgewood
  • Dr. Judith Raulf Award: Rita De Lillo, of Mt. Arlington
  • Donald Yaw Award: Grady Hall, of Flanders

Drama:

  • Nicholas Meurer, of Sussex, Outstanding Performance in Miracle on 34th Street
  • Daniel Gardner, of Parsippany, Outstanding Performance in Miracle on 34th Street
  • Francesca Salluce, of Parsippany, Outstanding Performance in Miracle on 34th Street
  • Emily Larsen, of Pequannock, Outstanding Performance in Miracle on 34th Street

Educational Program of the Year:

  • Hispanic Heritage Month Celebration – Alpha Mu Gamma
  • The Marisa’s Voice, Fight for Life – Phi Theta Kappa, Active Minds and the Volunteer Club

Community Service Program of the Year:

  • Barnyard Sanctuary Farm Volunteering Event – Vegan and Vegetarian Club and Phi Theta Kappa
  • The Extra Life, Play Games, Heal Kids – Student Electronic Gaming Organization, Game Developers and the Trading Card Game Club

To learn more about student organizations at CCM, go to www.ccm.edu/student-life/campus-life/student-clubs/.